Wax Emülsiyonunda Yüksek Basınçlı Homojenizasyon Kullanımı

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2021/06/img-floater-8.png

WAX EMÜLSİYONUNDA YÜKSEK BASINÇLI HOMOJENİZASYON KULLANIMI

Wax emülsiyonu su içinde bir ya da daha fazla mumun Yüksek Basınçlı Homojenizasyon ile stabil karışım haline gelmesidir. Wax ve su normalde karışmaz ancak yüzey aktif maddelerin kullanımı bir araya getirebilir. Balmumu oda sıcaklığında katı olduğu için kesinlikle bir mumun emülsiyonu mum dispersiyonu olarak adlandırılmalıdır. Bununla birlikte, hazırlık mumun erime noktasının üzerinde gerçekleştiğinden, asıl işleme emülsifikasyon denir, dolayısıyla mum emülsiyonu adı verilir. Pratikte, solvent bazlı sistemler için mum dispersiyonu kullanılır.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2021/05/wax-emulsiyonunda-yuksek-basincli-homojenizasyon-kullanimi-1.jpg

Wax Emülsiyonların Kullanım Alanları

Wax emülsiyonları, baskı mürekkepleri ve cilaları, deri ve tekstil ürünleri, kağıt, ahşap, metal, cilalar, cam elyafı boyutlandırma, cam şişe koruması gibi çeşitli teknik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Balmumu emülsiyonlarının eklenmesiyle geliştirilebilecek en önemli özellikler, matlaştırmak ve parlaklık, hidrofobiklik, yumuşak dokunuş, aşınma ve sürtünme direnci, serbest bırakma, korozyona karşı koruma sağlar.

Doğal mumlara dayalı emülsiyonlar, meyve ve şekerlemelerin kaplanması ve mahsulün korunması için kullanılır. Sentetik mum bazlı emülsiyonlar genellikle gıda ambalajlarında kullanılır.

Karnauba Wax Emülsiyonu

Karnauba Balmumu Emülsiyonu, su ile seyreltme için çok zengin bir konsantredir ve bu nedenle son derece ekonomiktir. Karnauba Balmumu Emülsiyonu kendiliğinden parlaktır ve parlatma gerektirmez. Gerekirse, parlatma ile parlaklıkta daha fazla artış elde edilebilir. Karnauba mumu, Brezilyalı bir palmiye ağacının yapraklarından elde edilir.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2021/05/wax-emulsiyonunda-yuksek-basincli-homojenizasyon-kullanimi-karnauba-wax-emulsiyonu.jpg
https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2021/06/img-floater-8.png

Wax Emülsiyonlarında Yüksek Basınçlı Homojenizasyon Kullanımı

Genel olarak, Balmumu su ile yüksek sıcaklıkta eritilir. Su, balmumun erime noktasına bağlı olarak bir sıcaklığa eritilir. Erimiş balmumu yavaş yavaş iyi ajitasyon su fazına eklenir. Ajitasyon, erişmiş balmumunu verimli bir şekilde dağıtmak için yeterli olmalıdır, ancak büyük miktarda havanın sürüklenmesini önlemek için girdap en aza indirilmelidir.

İyi bir premiks üretildikten sonra, sıcak balmumu/su karışımı homojenize edilir. İstenilen parçacık boyutu aralığına bağlı olarak basınç limiti 200-350 bar civarındadır.

Homojenleştirmenin etkilerinden sonra, emülsiyon balmumu parçacıklarını “ayarlamak” için hızlı bir şekilde soğutulur. Homojenizasyon işleminden sonra wax emülsiyonu hızlı bir şekilde soğutulur. İyi bir stabilite ve mekanik özellikler için wax partiküllerinin 2 veya 3 mikrometrenin altında olması istenir.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2023/01/hommak-homojenizator-n-hm100.jpg