Parafin İmalatında Yüksek Basınçlı Homojenizatör Kullanımı

image


Parafin Nedir?

Parafin mumu Latince “parum affinis” teriminden gelir. Parafin, renksiz ve kokusuz petrolden elde edilen bir mum çeşididir. İlk kez 1829 yılında Carl Reichenbach tarafından odun katranından, 1867’den sonra ise petrolden elde edilmeye başlanmıştır. 1947 yılında ise ilk kez sentetik parafin mumu üretilmeye başlanmıştır.

Parafin, gıdalara parlak ve canlı görünüm kazandırmak amacıyla gıda sanayinde yaygın olarak kullanılır. Bunun yanında, ilaç sanayisinde, mobilya cilalarında, deri işlemede, tekstil sektöründe ve mum imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Parafin mum ne kadar kaliteliyse bitmiş üründe o kadar kaliteli olacaktır. Su fazı içindeki balmumu damlacıklarını ne kadar azaltılabilirse, daha iyi görünüm ve sızdırmazlık özellikleri kazanır.

Parafin Emülsifikasyon İşlemi

Balmumu emülsiyonlarının daha iyi karışımı için Yüksek Basınçlı Homojenizatörler gerekir. Parafin mumu su ile karışmaz ve emülsiyon oluşturmayı zorlaştırır. Sörfektant kullanılarak belirli ölçüde karışım sağlanabilir fakat en etkili karışım geleneksel karıştırma metotlarının çok daha üzerinde performans gösteren karışım yüksek basınçlı homojenizatörler ile elde edilebilir.

Yüksek basınçlı homojenizatör içerisinde akışkanlar kavitasyon, kesme kuvveti ve türbilans etkisiyle partiküller parçalanır ve homojen karışım elde edilir. Yüksek basınçlı homojenizasyon sonucunda partiküller mikron altı seviyelere indirgenebilmektedir. Bu sayede heterojen yapıda bulunan karışım daha uzun süre homojen karışım olmaya zorlanmış olur.

Parafin İmalatında Niçin Yüksek Basınçlı Homojenizatör Kullanılmalıdır?

Yüksek basınçlı homojenizatörler içerisinden geçen akışkanın partikül boyutunu küçülterek heterojen yapıda olan karışımın daha uzun süre homojen yapıda kalmasını sağlar. Bu sayede imalatta karşılaşılan birçok problemin engellenmiş olur.

Homojenizatör parafinin sızdırmazlık özelliklerinin artmasını sağlar.

Yüksek basınçlı homojenizatörün avantajları:

  • Homojenizasyon işlemi sayesinde partikül boyutunun küçülmesne bağlı olarak mumun su geçirgenliği azaltılarak sızdırmazlık özellikleri artar. Örneğin parke imalatında kullanılan parafinin su geçirgenliğinin azalması malzemeye büyük avantaj sağlar.
  • Parafinin imalatı sürecinde kullanılan katkı malzemesi gereksinimini azaltır.
  • Son çıkan ürünün kalitesini artırır.
  • Emülsiyon kararlılığı artar.
  • İmalat için gerekli olan ısı miktarını düşürerek enerji tasarrufu sağlar.
  • İmalat maliyetini düşürür ve tutarlı sonuç almanızı sağlar.

Bu yazımızda yüksek basınçlı homojenizatör kullanımının parafin üretiminde sağlayabileceği avantajların neler olduğundan bahsettik. Parafin imalatında homojenizatör kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için altta bulunan formu doldurabilirsiniz.

    Teklif Formu