Faz Ayrışması Nasıl Engellenir?

Faz Ayrışmasını Engellemenin En Etkili ÇözümüFaz Ayrışması Nedir?

Emülsiyon ve süppansiyonlar kendi hallerine bırakıldıklarında kendisini oluşturan bileşenlere ayrışırlar bu ayrışma durumuna faz ayrışması veya faz ayrılması denir.

Emülsiyon ve süppansiyonlar faz ayrışma süresine göre uzun sürede ayrışan ve kısa sürede ayrışan olmak üzere 2’ye ayrılır.

Heterojen karışımlarda faz ayrışmasını engellemek veya uzun süre homojen yapıya sahip formda kalmasını sağlamak için fiziksel ve kimyasal yöntem olmak üzere iki yöntemle yapılmaktadır. Kimyasal yöntemlerde ayrışmayı önlemek ve sürekli faz durumunu sağlamak için emülgatör adı verilen maddeler kullanılmaktadır. Fiziksel yöntemlerde ise taneciklerin partikül boyutları küçültülerek faz ayrılması engellenir veya geçiktirilir.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2023/02/Emulgator-nedir.jpg

Emülgatör Nedir?

Emülgatör, yağ ve su gibi yoğunluğu birbirinden farklı gıda maddelerinin homojen bir biçimde karışımını sağlamak için kullanılan yabancı bir maddedir. Kısaca yağı ve suyu seven moleküllerdir. Bir emülsiyonu kimyasal yoldan kararlı kılan, genelde sürfaktan (yüzey gerilimini azaltan madde) özellikli bir maddedir.

Emülgatörler, emülsifikatör, emülsifiyer ve emüljen olarak da adlandırılır.

Emülgatör Kullanım Alanları?

Emülgatör olarak uzun yıllardır; bal mumu, yağ asitleri, lesitin, yumurta sarı kullanılmaktadır. Emülgatörler; mayonez, margarin, krema ihtiva eden soslar, paketlenmiş gıdalar, ilaç ve boya sanayisinde faz ayrışmasını engellemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2023/02/emulgator-zararlari-dezavantajlari.jpg

Emülgatör Kullanımı Dezavantajları ve Zararları

 • Üretimde maliyet artışına neden olur.
 • Ürünün doğal yapısını bozmaya neden olur.
 • İnsan vücudunda alerjiye yol açabilir.
 • Nörolojik hastalıklara sebebiyet verebilir.
 • Hazır gıda tüketimi fazla olan kişilerde obeziteye ve sağlık sıkıntısı yaşamaya neden olabilir.
 • Nefes darlığı ve solunum yolu gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.
 • Cilt problemlerine ve deri hastalıklarına sebebiyet verebilir.
 • Mide hastalıklarına yol açan bu madde kişilerde bağırsak kanseri gibi riski hastalıklara neden olabiliyor.

Fiziksel Yolla Faz Ayrışmasını Engellemek

Fiziksel yolla faz ayrışmasını engelleyebilmek için ürünün partikül boyutu küçültülmelidir. Buna bağlı olarak yüzey gerilimleri azalacaktır ve faz ayrışması minimuma düşecektir.

Stokes Yasasına göre faz ayrılma hızı partikül çapının karesi orantılı olarak gerçekleşmektedir. Yani partikül çapı 2R olan bir yağ globülünün ayrışması için geçen süre T ise partikül yarıçapı R olan bir yağ globülünün ayrışması için geçen süre 4T olacaktır.

Sonuç olarak faz ayrışması fiziksel yolla engellenmek isteniyorsa partikül boyutu küçültülmelidir. Partikül boyutlarını küçültmenin yani faz ayrışmasının en etkili yolu ise Yüksek Basınçlı Homojenizatörlerdir.

Yüksek Basınçlı Homojenizatör Nedir?

Heterojen yapıda bulunan akışkan formdaki ürün yüksek basınç uygulanarak küçük bir boşluktan geçmeye zorlanır. Boşluktan yüksek hızda geçen partiküllerin mikronize olması sonucunda yüzey alanı artar ve kalıcı olarak homojen yapıya dönüşürler. Uygulanan bu işleme “homojenizasyon” denir. Homojenizasyon işlemini gerçekleştiren makineye ise Yüksek Basınçlı Homojenizatör denir.

https://www.hommak.com/wp-content/uploads/2023/01/hommak-homojenizator-v-hm150.jpg

“Homojenizatörde uyguladığınız basınç ve ürüne göre partikül boyutlarını 2-20 kat arası küçültebilirsiniz. Bunun anlamı 4 ile 400 kat arası geç faz ayrışma olacaktır. Bu sayede üretim süreci daha kolay hale gelir ve ürünün raf ömrü uzar.”

Homojenizatör üzerinde gerçekleşen işlem tamamen fiziksel bir işlemdir ve herhangi bir katkı maddesi kullanımı gerektirmediği için ürünün doğal yapısı bozulmaz ve daha sağlıklı ürünler elde edilebilir. Ayrıca katkı maddesi kullanımının azalması üretim maliyetlerini de düşürecektir.

Homojenizatör Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle bu sorunuzun cevabını bulmak için aşağıdaki soruları cevaplamalısınız.

 • Kullanılacak ürün nedir? (Viskozitesi ve aşındırıcı olup olmaması)
 • İhtiyacınız olan basınç ne kadar? (Konu hakkında Bizden bilgi alabilirsiniz.)
 • İhtiyacınız olan kapasite ne kadar? (Lt/Saat veya Kg/Saat)

Yüksek basınçlı homojenizatör fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.