Dezenfektan Üretimi Nasıl Yapılır?

image


Dezenfektan Üretimi Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Corona virüs vakası görülmeye başlaması ile birlikte dezenfektan üretiminin nasıl yapılacağı ile ilgili araştırmalar artmıştır. Dezenfektan üretim tesisi ile ilgili bilinmesi gerekenlerin önemli detayları anlatıyorum.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dezenfektan, maske, koruyucu elbise, gözlük ve eldiven gibi ürünleri yerli imkanlarla üretim yapan üreticileri teşvik etmek için KOSGEB tarafından 6 milyon liraya kadar destek verileceği açıklanmıştır.

Güncelleme: COVID-19 virüsündeki vaka sayılarının artması sonrası KOSGEB’den sonra Valiliklerin’de virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olabilecek projeleri destekleneceği açıklanmıştır. Bu açıklamaların ardından en çok aranan konuların başında dezenfektan imalatı konusu gelmeye başlamıştır. Dezenfektan prosesi ile ilgili en çok aranan konular: dezenfektan makinası, dezenfektan içeriği, dezenfektan üretim tesisi teknik şartnamesi, dezenfektan üretim prosesi ve dezenfektan üretim izni nasıl alınır? gibi konular aranmıştır.

Dezenfektan Nedir?

Cansız ortamda bulunan bakteri endosporları haricindeki patojen mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi ve çoğalmasının öne geçilmesi ile ilgili kullanılan kimyasal veya bitkisel kökenli ürünlere dezenfektan denir.

Dezenfeksiyon ile sterilizesyon genellikle karıştırılır. Dezenfeksiyon ile sterilizasyon aynı şey değildir. Sterilizasyonda cansız ortamda bulunan zararlı olan veya olmayan tüm mikroorganizmalar yok edilir. Dezenfeksiyonda ise bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek ve virüslerin daha fazla üremesini engellemek için kullanılır.

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

Dezenfektanlar imalatı üç değişik formda yapılmaktadır.

dezenfektan-turleri

  • Sıvı halde (oksijenli su, tentürdiyot, fenol, krezilol, klorofenol, bakır sülfat, demir sülfat, demir permanganat)
  • Gaz halde (klor, kükürt dioksit, formol buharı, etilen oksit)
  • Katı ya da kıvamlı sıvı halde (Kireç, kalsiyum klorür, trioksimetilen)

Corona virüslerine karşı kullanılan dezenfektanlar genellikle alkol oranı yüksek olan ürünlerdir. Dezenfektanların dezavantajları ise sık kullanımlarda ciltte kuruluk ve egzamalara sebep olmasıdır. Bu gibi durumları bertaraf etmek için bazı üretici firmalar dezenfektan içeriğine nemlendirici takviyesi yapmaktadır. Alkol içerikli dezenfektanların dışında az olmakla birlikte bitkisel kökenli dezenfektan üretimi yapan firmalarda bulunmaktadır.

Dezenfektan İçeriğinde Ne Var?

Dezenfektan üretim prosesi ile ilgili karar vermeden önce öncelikle nasıl bir dezenfektan yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü jel kıvamında yapılacak dezenfektan hattı ile sıvı kıvamda yapılacak dezenfektan hattı değişmektedir. Ayrıca üretimi yapılacak olan ürünün türüne göre bir çok formülasyon vardır. Genellikle tercih edilen formüller:

Formül 1Formül 2
Etanolİzopropil Alkol
Hidrojen PeroksitHidrojen Peroksit
GliserolGliserol
Steril SuSteril Su

 

Üretimini yapmak istediğiniz el dezenfektanın türünü (jel-sıvı) ve formülasyonunu belirledikten sonra üretim tesisi için gerekli olan ekipmanlar belirlenmelidir.

Dezenfektan Üretimin Tesisi

dezenfektan-uretim-tesisiDezenfektan üretim tesislerinde en çok karşılaşılan sorunlar üretim esnasında topaklanma ve faz ayrışması problemleridir.

HOMMAK Makine, dezenfektan içeriğinize göre anahtar teslim komple dezenfektan hattı imalatı, projelendirilmesi ve kurulumu yapmaktadır. Dezenfektan imalatı ile alakalı ve dezenfektan üretim prosesi hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

Dezenfektan Üretiminde Topaklanma Problemi

hommix E-MX50 mikserDezenfektan ve temizlik malzemesi üretiminde topaklanma sorunu ortaya çıkarmaktadır. Dezenfektan üretim tesislerinde, bu sorununu çözmek ve homojen karışım elde etmek için inline homojenizatör (high shear mixer) kullanımı üretim hızınızı artırır ve topaklanma problemini çözer.

Jel kıvamı elde etmek için kullanılan karbonmer genellikle topaklanmaya sebep olur. Bu problem bir homojenizatör vasıtası ile kolaylıkla çözülebilir.

Bu yazımızda dezenfektan nedir? Dezanfektan çeşitleri nelerdir? Dezenfektan üretim prosesinde üretim ile ilgili sorunların çözümüne yönelik konuları ele aldık.

 

Dezenfektan İmalat Tesisi Hakkında Bilgi Almak İçin

Dezenfektan imalat tesisi hakkında bilgi almak ve proje deteyların görüşmek için aşağıdaki iletişim formu doldurabilir veya telefonla direk bilgi alabilirsiniz.

Dezenfektan Üretim tesisi hakkında bilgi almak için Tel:  +90 533 927 29 28

Aşağıdaki butonunu tıklayarak Whatsapp üzerinden dezenfektan üretim prosesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

whatsapp-iletisim-butonu

Teklif Formu